Nazdrowieiurode.pl

Zadbaj o swoje zdrowie i urodę z naszym portalem

Zdrowie

Choroba legionistów – przyczyny, objawy, grupy ryzyka zachorowania na legionellozę

Czy wiesz, że woda zawierająca bakterie Legionella może doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia zapalenia płuc? Gdy przedostanie się do górnego układu oddechowego, Legionella w organizmie zakażonego może wywołać chorobę legionistów – ciężkiej postaci klinicznej tzw. legionellozy. Dowiedz się, kto i w jakich warunkach jest narażony na rozwój choroby.


Czym jest choroba legionistów?

Choroba legionistów to schorzenie wywołane przez gram-ujemne bakterie z rodzaju Legionella. Jest potencjalnie śmiertelną formą zapalenia płuc, która może rozwinąć się u każdego, kto miał kontakt z bakterią.

Ogniska choroby legionistów pojawiają się w wyniku ekspozycji na Legionellę w postaci aerozolu wodnego. Ta groźna dla zdrowia bakteria rozwija się m.in. w wieżach chłodniczych, systemach ciepłej wody użytkowej, basenach, jacuzzi, czy też fontannach.

Wyróżniamy kilkanaście rodzajów Legionelli. Najczęściej spotykanym gatunkiem bakterii jest występująca w wodzie Legionella pneumophila. To właśnie ona jest najczęściej odpowiedzialna za rozwój choroby legionistów w organizmie człowieka.

Więcej przydatnych informacji możesz znaleźć na poniższych stronach:

Warto przejrzeć:  Jak alkoholik traktuje żonę?

Przyczyny rozwoju choroby legionistów

Chorobą legionistów można zarazić się poprzez wdychanie aerozolu wodnego, który zawiera bakterie Legionella. Legionella rozwija się w temperaturze 20°C do 50°C. Sprawia to, że ciepła woda użytkowa stanowi idealne środowisko do namnażania bakterii.

To właśnie dlatego do zakażeń chorobą legionistów dochodzi wtedy, gdy człowiek ma kontakt z aerozolem wodnym wytworzonym np. w trakcie kąpieli czy też brania prysznica. Należy jednak pamiętać, że choroba legionistów nie jest chorobą zakaźną, co oznacza, że nie możemy się nią zarazić od drugiego człowieka. Ogniska legionellozy zazwyczaj ograniczają się do jednego źródła i miejsca zakażenia, a przypadki zakażeń są ze sobą powiązane.


Jakie są objawy choroby legionistów?

Do charakterystycznych objawów choroby legionistów należy przede wszystkim ostre zapalenie górnych dróg oddechowych, podwyższona temperatura ciała, suchy kaszel i duszności oraz bóle w klatce piersiowej. U zakażonego Legionellą mogą pojawić się również dreszcze czy też duszności. Nierzadko osoby chore przechodzą schorzenie w ciężki sposób oraz wymagają hospitalizacji.


Gdzie występują bakterie Legionella?

Do namnożenia bakterii Legionelli może dojść zarówno w zbiornikach magazynujących wodę, jak i instalacjach wodnych w szpitalach, hotelach, domach opieki społecznej jak i obiektach sportowych czy też innych budynkach użyteczności publicznej.

Warto przejrzeć:  Zapalenie trzustki - czym się objawia i jakie są jego przyczyny?

Do czynników sprzyjających rozwojowi Legionelli należy m.in. rozległa sieć rurociągów instalacji wodnej w danym budynku oraz obecność tzw. “martwych końców”.


Kto może zarazić się Legionellą?

W przypadku zaobserwowania objawów choroby legionistów, zwłaszcza w przypadku wcześniejszego narażenia na kontakt z bakteriami Legionella, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Ciężkość przebiegu choroby legionistów zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest stan zdrowia osoby zakażonej. Do grupy ryzyka należą między innymi:

  • osoby z chorobami współistniejącymi oraz osłabioną odpornością,
  • osoby, które ukończyły 50 lat,
  • osoby palące i spożywające alkohol.

Stopień świadomości na temat Legionelli w Polsce utrzymuje się niepokojąco niskim poziomie. Choroba legionistów jest rzadko diagnozowana oraz często mylona z innymi schorzeniami, takimi jak zapalenie płuc. Brak uzyskania odpowiedniej pomocy lekarskiej może przynieść poważne konsekwencje dla osoby zakażonej. Przyjmuje się, że śmiertelność pacjentów w przypadku tej choroby wynosi ok. 10-20%.

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie publikowane na naszym portalu poradniki, artykuły i treści mają charakter informacyjny. Mają one na celu dostarczenie ogólnych wskazówek i wiedzy, jednak w żaden sposób nie zastępują profesjonalnej opinii lekarza, kosmetologa, dietetyka czy innego specjalisty. W przypadku pytań dotyczących zdrowia lub indywidualnych potrzeb zawsze zalecamy skonsultowanie się z odpowiednim ekspertem.
Redakcja naszego portalu o zdrowiu i urodzie to zespół pasjonatów w dziedzinach m.in. fitnessu, dietetyki, kosmetologii i wellness. Tworzymy treści, które pomagają naszym czytelnikom dbać o zdrowie, dobre samopoczucie oraz piękny wygląd każdego dnia. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych informacji, praktycznych porad oraz najnowszych trendów, które wspierają świadome decyzje związane ze stylem życia i pielęgnacją. Wierzymy, że zdrowie i uroda idą w parze, a nasze artykuły są inspirowane nauką i doświadczeniem. Zapraszamy do odkrywania świata harmonii ciała i ducha razem z nami!