Nie musisz mieć siwych włosów, aby stosować kosmetyki do koloryzacji włosów. Kiedyś farby do włosów służyły jedynie po to, aby pokryć siwe włosy, dziś natomiast koloryzację możesz użyć, kiedy tylko chcesz.
Jaki warto wybrać kolor farby? Jaka farba dostępna jest do kupienia? Czy wybrać zwykłą farbę do koloryzacji z drogerii, a może profesjonalne farby tzw, farby fryzjerskie? Czy farba powinna być dobrana do karnacji czy typu urody? Jakie mamy typy farb? Jakie są zalety, jakie niesie koloryzacja włosów? Jak przeprowadzać farbowanie w domu? Czy różni się ono od tej w salonie fryzjerskim?
Podstawowe rodzaje farb do włosów
Wybierając produkty do trwałej koloryzacji oraz tej mniej trwałej, warto zadbać o swoją wiedzę na temat farby do włosów.
W sklepach mamy takie produkty jak maski, płukanki, rozjaśniacze, szampony czy odżywki. Włosy farbowane, możemy uzyskać na podstawie wielu z nich, ale z pewnością będzie je różnić trwałość takiej koloryzacji.
Przy czym nie ma znaczenia, czy chcesz użyć farby do włosów siwych, podkreślić swój naturalny odcień włosów czy masz ochotę na chwilową zmianę wizerunku. Nowoczesne farby to profesjonalne preparaty, które możesz użyć w domu lub w salonie fryzjerskim. Czy jednak profesjonalna farba fryzjerska różni się od tej z drogerii? Zacznijmy od podstaw, zanim odpowiemy na to pytanie.
Farby do włosów służą dziś zarówno kobietom jak i mężczyznom i dają nieograniczone możliwości eksperymentowania. To świetny sposób na zmianę wizerunku, poprawę humoru czy dodanie pewności siebie.
Podstawowe rodzaje farb dzielimy na te roślinne oraz syntetyczne. Te drugie mają barwniki sztuczne, pierwsze natomiast wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego np. ekstrakty roślinne. Korzystają z naturalnych składników, powodujących barwienie.
Mówi się, że najlepsze farby są naturalne i pozbawione np. amoniaku. Ale piękny kolor możesz uzyskać na długo lub krótko.
Dlatego też warto wiedzieć, że wyróżnia się farby trwałe, półtrwałe i tymczasowe. Farby trwałe sprawiają, że kolor trzyma się długi czas, a same barwniki głęboko i mocno osadzają się w struktury włosów i ich pigmentach. Kolor jest w nich odporny na wypłukiwanie.
Farby półtrwałe dają możliwość niewielkiej zmiany koloru (o maksymalnie 2 tony) i powodują głównie pogłębienie odcienia naturalnego włosów. Nie pokryjesz nimi siwizny, a i efekt rozjaśnienia będzie słaby. Taka farba nada się idealnie do nadania połysku, pielęgnacji oraz większej intensywności twojego koloru włosów.
Farby tymczasowe utrzymują się do pierwszego mycia i są świetnym rozwiązaniem na eksperymenty czy wyjątkowe wyjścia. Dzięki nim, możesz zmienić kolor na zielony, fioletowy, różowy itp. Farby te są zwykle dość delikatne, pozbawione utleniaczy czy amoniaku.
Inne preparaty do koloryzacji
Możesz używać profesjonalnych farb do włosów, ale nie da to gwarancji, że nie podrażnią one skóry głowy. Każdy preparat może to zrobić, dlatego warto zawsze – czy w domu czy salonie, zachować środki ostrożności i zrobić próbę uczuleniową.
Niezależnie od tego, zawsze możesz także wybrać dostępne produkty tj. farby naturalne (mające tylko składniki naturalne tj. kasy owocowe, olej arganowy, proteiny czy wyciągi roślinne, pozbawione amoniaku), które są łagodniejsze i nie podrażniają skóry głowy ani nie powodują reakcji alergicznych.
Co ciekawe, farby naturalne są idealne dla osób, które nie chcą drastycznie zmieniać wyglądu.
Prócz tego, możesz też zakupić tzw. farby fryzjerskie (profesjonalne), dające gwarancję trwałości. Charakteryzujące się dużą paletą kolorów i zapewniają precyzyjność pokrycia. Takie farby zwykle mają dodatkowe składniki pielęgnacyjne i ochronne oraz zapewniają naprawdę satysfakcjonujący efekt koloryzacji.
Pamiętaj jednak, że jeśli używasz ich samodzielnie, należy przeczytać instrukcje użycia.
Na koniec, możesz też użyć specjalnych farb dla alergików, dostępnych w aptece. Takie farby dedykowane są nie tylko alergikom, ale także tym, którym zależy na szczególnej pielęgnacji. Zalecane są np. kobietom w ciąży.
Zasady domowej koloryzacji
Odpowiednia pielęgnacja włosów, czy to w domu czy w salonie, wymaga odpowiednich środków.
Pamiętaj, aby stosować w koloryzacji rękawiczki ochronne i przed zastosowaniem wybranej farby, przeczytaj instrukcję oraz zrób próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie.
Trzymaj się czasu, wskazanego przez producenta. Jego przekroczenie nie zapewni ci mocniejszego koloru, za to może uszkodzić włosy lub sprawić, że kolor nie będzie taki, jakiego oczekujesz.
Koloryzacja włosów daje wiele zalet – możesz zmienić wygląd kiedy chcesz, zwiększyć pewność siebie lub poprawić sobie humor.
Farby możesz użyć na co dzień lub wielkie wyjścia. Na te drugie, można postawić na kolorowe farby, pozwalające na zmianę na szalony kolor, jakiego zwykle nie nosi się np. do pracy.
W przypadku chęci zmian tymczasowych możesz wykorzystać np. spraye czy kredy do włosów, aplikowane na nie bezpośrednio i utrzymujące kolor do kilku myć.
Pamiętaj, że farba ma stanowić dla ciebie frajdę, a jeśli coś nie wyjdzie – możesz zdecydować się na dekoloryzację, jednak jeśli użyjesz wcześniej farby trwałej lub półtrwałej – taki zabieg może nie być w 100% skuteczny. Dlatego warto wybierać farby z radością, a jednocześnie z rozwagą.
—-
Artykuł sponsorowany