Na wiosnę, w okresie alergicznym coraz więcej Polek i Polaków doświadcza bardzo natrętnego problemu kataru alergicznego. Ulgą i rozwiązaniem tego problemu może być irygacja czyli płukanie zatok. Taki prosty zabieg może być wykonany w domowych warunkach a dla wielu osób może być prawdziwym wybawieniem od kataru i zatkanych zatok. Dodatkowo, wyczyszczenie zatok z zalegających substancji może mieć bardzo prozdrowotne działanie. Nie tylko poprawi nawilżenie błony śluzowej nosa ale także złagodzi wszelkie obrzęki. Irygacja będzie w szczególności przydatna w okresie pylenia drzew, ponieważ z zatok zostaną usunięte wszelkie pyłki, które mogą powodować reakcje alergiczne. Co ciekawe, przepłukiwanie zatok jest też stosowane w przypadku podrażnień nosa i zatok na skutek przebytych chorób. Istnieje wiele rożnych sposobów na przepłukiwanie, poniżej kilka najpopularniejszych.
Prosta irygacja metodą domową
Kiedy nie ma możliwości kupienia specjalnych produktów do irygacji, bez problemu można wykonać taki w domu. Płukać nos można prosty roztworem wody z niewielkim dodatkiem soli kuchennej, pomocne może być lekkie podgrzanie wody, na ciepłą lepiej reagować będą zatoki. Tak przygotowany roztwór wlewamy do butelki irygacyjnej. W Zależności od budowy butelki technika może się nieco różnić, jednak zwykle polega po prostu na naciśnięciu na tyle mocno, żeby woda wlała się jedną dziurką, przepłukała zatoki i wylała się z drugiej strony. W przypadku kiedy pod ręką nie ma butelki jest jeszcze sposób na przeprowadzanie irygacji „z ręki”. Polega on na wciąganiu i wypuszczaniu wody z nozdrzy, jednak sposób może być dla niektórych trudny do opanowania a w następstwie bardzo odrzucający. O wiele skuteczniejsze będą metody z butelkami.
Specjalne roztwory do irygacji
W większości aptek w stosunkowo niskiej cenie można nabyć też całe zestawy służące do irygacji. Zwykle w skład takiego zestawu prócz butelki (opcjonalnie z kilkoma rodzajami końcówek) wchodzi też kilka saszetek z proszkiem do rozrobienia z wodą. Ten proszek to najczęściej chlorek sodu czyli główny składnik soli kuchennej, niekiedy z dodatkiem substancji wspomagających rozpuszczanie albo takich, które dodatkowo wzmacniają udrożnianie zatok. W pudełkach zawsze powinna znajdować się instrukcja do której należy bezwzględnie się stosować w celu wykonania irygacji skutecznie i bez problemów. Niektóre źródła wskazują, że do irygacji może bardzo skutecznie posłużyć sól fizjologiczna. Ma ona, prócz oczyszczania mechanicznego, wspomagać regeneracje błony nosa, która może być podrażniona nie tylko od kataru ale także od kichania, które jest uporczywym problemem alergików.
Jak często przepłukiwać zatoki?
Irygacja jest zabiegiem bezpiecznym i o ile jest przeprowadzona zgodnie z zaleceniami i instrukcją, nie powinna powodować żadnych efektów ubocznych. W przypadku leczenia wszelkiej maści objawów związanych z alergią, należy płukać zatoki do dwóch razy dziennie, natomiast w przypadku zwykłej profilaktyki wystarczy jeden raz dziennie. Już po kilku dniach takiej praktyki powinno się odczuć zwiększoną drożność zatok, łatwość w oddychaniu nosem a także znaczną redukcję problemów z katarem.
Irygacja może być stosowana zarówno w celu pozbycia się negatywnych objawów alergii jak i zupełnie profilaktycznie, w celu pozbycia się wszelkich niechcianych drobinek z zatok. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dużego zagrożenia albo nawracających problemów z zatokami, najlepszym wyborem będzie szybki kontakt z lekarzem specjalista który udzieli fachowych porad jak i pomoże usunąć problem w profesjonalny sposób. Jest to ważne w szczególności w przypadku małych dzieci, ponieważ kluczowe jest, by zabieg najpierw zademonstrował lekarz. Poprawi to komfort zabiegu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, który wykona go o wiele szybciej i skuteczniej.
Źródła:
https://e-recepta.net/blog/plukanie-zatok-irygacja-zatok-co-daje-i-jak-zrobic-je-w-domu/